لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

ثبت شرکت سهامی عام در تهران


ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا به مطالبی درباره ثبت شرکت سهامی عام در تهران بپردازیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شرکت سهامی عام چیست؟

شرکت سهامی عام گونه ی خاص و ویژه شرکت های بزرگ می باشد که به عموم مردم (عوام) اجازه فروش سهام داده می شود و عوام می توانند در زمان اعلام پذیره نویسی به شعبات بانک اعلام شده رجوع کرده و ورقه تعهد سهم را امضا و مبلغ تعیین شده را به حساب شرکت پرداخت نمایند. بنابراین توضیحات مختصری در رابطه با این نوع شرکت ها با استفاده از مضمون لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان می شود.

برای انجام طرح های عظیم عمرانی صنعتی کشاورزی وجود شرکت های بزرگ الزامی می باشد.که در این شرکت ها سرمایه های کم به شکل سهام  عموم مردم واگذار می گردد موسسین یا کارگزاران با اداره شرکت سرمایه بدست امده را در جریان چرخه اقتصادی قرار می دهند،که تاثیر این عمل دو سود به همراه دارد.1بهره و سود حاصل از سرمایه گذاری یا اجرای فعالیت های بزرگ عمرانی به سهامدار تعلق می گیرد2 ترقی و توسعه و آبادانی را برای کشور به همراه دارد.

تهیه کردن بخشی از سرمایه شرکت تو.سط فروش سهام به مردم انجام می شود که اینگونه در شرکتهای سهامی عام امکان پذیر است و الزامی است که نام شرکت سهامی عام و عبارت سهامی عام در کلیه اوراق اصلی شرکت و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت دقیق و اضح قید شود . (مستفاد از ماده ٤ ل.ا.ق.ت)

سرمایه ای که برای تأسیس شرکت سهامی عام مورد نیاز است 5 میلیون ریال باید باشد وبنا به هر دلیلی سرمایه شرکت سهامی عام در هر زمان کمتر از مبلغ تعیین شده شود می بایست طی مدت یک سال از طریق ازدیاد سرمایه ،سرمایه شرکت به حد نصاب برسد و در صورت عدم حصول شرکت سهامی عام باید به انواع شرکت های دیگر مصرح در قانون تجارت تعویض گردد در غیر این صورت هر سهامدارمی تواند خواستار منحل کردن  شرکت سهامی عام از دادگاه های صلاحیت دار شود.

ویژگی های شرکت سهامی عام در تهران

 • در شرکت های سهامی عام تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی و ضروری می باشد.
 • در هنگام تاسیس و تشکیل شرکت سهامی عام 20در صد از سرمایه ی شرکت به وسیله ی موسسین ضمانت می گردد و حداقل 35 در صد به وسیله آن ها به حساب جاری شرکت در شرف تاسیس سپرده می گردد و باقی مانده آن از راه فروش سهام به عمومی تامین و فراهم می گردد.
 • در هنگام تاسیس شرکت سهامی عام حداقل سرمایه5.000.000 پنج میلیون ریال است.
 • در شرکت سهامی عام اظهارنامه ثبت شرکت توسط موسسین به امضا می رسد.
 •  برای آن که شرکت سهامی عام سهام خود را بفروشد بایستی اعلامیه پذیره نویسی منتشر کند برخلاف این امر شرکت سهامی خاص این حق را ندارد.
 • در شرکت سهامی عام انتشار اوراق قرضه امکان پذیر می باشد.
 • امضای ورقه تعهد سهم در  شرکت سهامی عام مستلزم قبول اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی می باشد .
 •  برای تشکیل شرکت سهامی عام حداقل تعداد اعضا 5 نفر می باشد.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام در تهران

تأسیس شرکت های سهامی عام ملزم به سپرده گذاری در بانک می باشد بدین صورت که 35 درصد از سرمایه اولیه را در بانک بنام شرکت سپرده قرار داده و 20 درصد دیگر را شخصا شرکا و یا سهامدارن بر عهده دارند . سپس اظهارنامه آن را تنظیم نموده و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که اعضا و شرکا ذیل آن را امضا نموده باشند به اداره ثبت شرکتها تسلیم نمایند.

در صورتی که بخشی از سرمایه ای که در تعهد مؤسسین است غیر نقدی باشد الزامی است که مدارک مالکیت آن در همان بانک که جهت مبلغ سرمایه حساب باز شده است واگذار شود و هم چنین در قبال این  مورد گواهی بانک دریافت شود . و این گواهی را باید ضمیمه مدارک ثبت شرکت جهت ارائه به اداره ثبت شرکتها شود.

بر اساس ماده 10 ( ل.ا.ق.ت) اداره ثبت شرکتها اظهارنامه ثبت شرکت سهامی عام را بررسی نموده و ضمایم مربوطه را با مستندات و مدارک مطابقت داد و سپس مجوز انتشار اعلامیه پذیره نویسی را باید موسس شرکت در روزنامه ها به صورت آگهی و در بانکی که متعهد سهام است برای دید عموم مردم قرار دهد.

در اعلامیه پذیره نویسی، جهت پذیره نویسی مدتی را محدود در نظر گرفته می شود که اشخاصی که تمایل به خرید سهام را دارند بتوانند اقدام لازم را انجام دهند و ورقه تعهد سهام را امضا کرده و مبلغی را که باید تقد پرداخت نمایند به بانک پرداخت کنند و در قبال آن رسیدی را دریافت نمایند.

ورقه تعهد سهم را باید در 2 سری تدوین کرده که الزامی است پذیره نویس ذیل آنرا امضا نمایند ویک نسخه از آن نزد بانک نگهداری شود و نسخه دیگر را تحویل سهامدار خواهند داد.

در صورتی که مدت زمانی که برای پذیره نویسی در نظر داشته باشند به پایان برسد و مؤسسین شرکت باید در مدت زمان یکماه رسیدگی های لازم را در مورد تعهد پذیره نویسان انجام دهند و سپس بعد از اینکه ٣٥% آن پرداخت شده باشد مجمع عمومی موسس را دعوت خواهند نمود.

مجمع عمومی موسس باید نسبت به پذیره نویسی و مشخص کردن صحت اطلاعات پذیره نویسی موارد را بررسی نموده و سپس وارد شورا شده و اساسنامه شرکت را بر اساس قوانین لازمه تصویب می کند سپس اساسنامه ای که در این مجمع به تصویب رسیده و هم چنین صورتجلسه مجمع و اعلامیه پذیرش مدیران و بازرسان و صورتجلسه هیئت مدیره به همراه کلیه مدارم اصلی ثبت شرکت به اداره ثبت شرکتها ارائه داده می شود .

مدارک جهت ثبت شرکت سهامی عام در تهران

مرحله اول : (مرحله تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی )

 • طرح اعلامیه پذیره نویسی که باید کلیه مؤسسین آنرا امضا نمایند .
 • اظهارنامه ثبت شرکت را تکمیل نمایید .
 • طرح اساسنامه شرکت را تکمیل نمایید.
 • ارائه دادن کلیه مدارک شناسایی مدیران و اعضا.
 • ارائه دادن اصل گواهی بانک مبنی برا پرداخت سرمایه ( بدین صورت که 35 درصد در نزد بانک سپرده شود )
 • ارائه مجوز فعالیت شرکت در صورتی که موضوع فعالیت شرکت ملزم به اخذ مجوز آن از مراجع ذی ربط باشد.
 • ارائه مجوزی که جهت پذیره نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شده.
 • تعیین نام شرکت که درجهت این موضوع باید 5 نام انتخاب نموده و در فرم مورد نظر درج نمایید . هم چنین مبالغ تعیین نام در پرداخت نمایید و فیش آن را ضمیمه مدارک شود .

مرحله دوم : (مرحله ایجاد و ثبت شرکتهای سهامی عام)

 • اساسنامه ای که مجمع عمومی موسس آن را تصویب کرده است _ ارائه ان در 2 نسخه.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسین – ارائه آن در 2 نسخه  ( تصویب اساسنامه ، تعیین اعضا هیئت مدیره ، انتخاب بازرسان و روزنامه های کثیر الانتشار )
 • صورتجلسه هیئت مدیره – ارائه آن در 2 نسخه.
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت (در صورتیکه قسمتی از سرمایه موسسین بصورت غیر نقدی باشد، ارائه اصل گواهی کارشناس رسمی دادگستری الزامی است)
 • اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار (مجوز ثانویه)

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در تهران 

وارد سامانه شوید و اطلاعات و مشخصات مؤسس را درج نمایید . فرم اول ورود اطلاعات می باشد ( نام و نام خانوادگی ، شماره تلفن و... )

اطلاعات نوع شخص حقوقی و نام شرکت را درج نمایید.

در اینجا می توانید 5 نام را به ترتیب اولویت درج نمایید که به انتخاب کارشناسان اداره یکی از نام ها مورد تأیید قرار می گیرد .

موضوع فعالیت شرکت و نوع فعالیت شرکت باید درج شود و اطلاعات مجوزهای شرکت در صورت وجود درج شود . علاوه بر درج اطلاعات مجوز باید محدود و یا نامحدود بودن فعالیت شرکت نیز قید گردد.

فرم بعد درج  مشخصات پستی شامل، کد پستی و شماره تلفن، پست الکترونیک، شماره دورنگار، و نشانی تارنما در صورت نیاز وارد می گردد. هم چنین باید نشانی مرکز اصلی به عنوان مبدأ مرسولات  پستی معلوم گردد.

مرحله پنجم در ارتباط با سرمایه شخص حقوقی است.

قسمتی به عنوان درج سرمایه شخص حقوقی وجود دارد که درج نموده و علاوه بر آن سمت اشخاص و ارتباطی که بین آنها هست و شعب شرکت در صورت وجود درج گردد.

اطلاعات سال مالی روز و ماه و سال در سامانه وارد شود.

ارائه و تایپ متنهای تصویب شده اساسنامه و شرکتنامه در قسمت سامانه الزامی می باشد.

کلیه اطلاعات را در سامانه درج نمایید مرحله پایان مرحله ای است که بتوان مجدد اطلاعات درج شده در سامانه را مورد بازبینی قرار داده و در صورت ویرایش آن را انجام دهید در غیر اینصورت با انتخاب پذیرش نهایی دیگر قادر به تغییر اطلاعات نخواهید بود . سپس از سامانه کد رهگیری را اخذ نمایید و از ثبت پرینت گرفته و ذیل آن را شرکا و مدیران امضا نمایند.

سپس اطلاعات وارد شده به صورت اینترنتی وارد سیستم کارشناسان شده و کارشناسان حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازند.در این زمان باید مدارک کپی برابر اصل شده و به همراه اظهارنامه ثبت شرکت امضا شده به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید .

بررسی و استعلاماتی که کارشناسان بر روی پرونده انجام می دهند و اعلام نتیجه آنها به متقاضی به صورت ابلاغیه می باشد در واقع نتیجه بررسی ها همیشه مثبت نمی باشد درج اطلاعات در سامانه و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها باید به دقت انجام شود در غیر اینصورت پرونده دارای نواقص می باشد که بر اساس ابلاغیه باید رفع نقص نمایید.

1.رد شدن پرونده

قابل رفع نبودن پرونده در صورتی است که مدارک نواقصی داشته باشد که نتوان آن را اصلاح کرد . در نتیجه این دیگر نمی توان این شرکت را ثبت نمایید .

2.ناقص بودن پرونده

ابلاغیه نقص در صورتی اعلام می شود که نواقصی مشاهده شود . اما باید توجه کرد که نواقص قابل اصلاح می باشد سدر نتیجه مطابق با نواقص باید اقدام به اصلاح آن نمایید .

3.صدور آگهی

با تأیید اطلاعات و مدارک ارائه شده متقاضی باید به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید و سپس با ارائه مدارک شناسایی به واحد مربوطه مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تأسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید.

احراز هویت متقاضی را با اطلاعات اظهارنامه انجام داده و از آن رسید دریافت نموده و مدارک و اظهارات را تحویل دهید.

مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در اساسنامه تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان ،اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ، نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.

در آخرین مرحله ثبت ، می بایست آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی به چاپ برسد.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت شرکت چه مزیت هایی دارد ؟

در عصر حاضر و توسعه یافتن اجتماع ، با وجود فعالیت های زیاد اشخاص این توانایی را ندارند تا برخی از کارها را خودشان انجام بدهند و یا در آن حوزه تجربه کافی ندارند تاسیس شرکت ها به این اشخاص این فرصت را می دهد تا برخی از این کارها را از طریق آن شرکت ها انجام بدهند.

مجمع عمومی عادی چیست؟

شخاصی که در شرکت سهامدار می باشند هم می خواهند از کارهای کلی شرکت مطلع باشند.مجمع عمومی عادی تنها وسیله ای می باشد که اشخاصی که در شرکت سهام دارند نظرهای خود را اعمال نمایند.

اسم سه سیلابی برای شرکت در تهران

قبل از آن که شرکتی را در تهران ثبت کنید و فعالیت تجاری را آغاز نماید، نخست بایستی برای شرکت و فعالیت تجاری خود یک نام مناسب سه سیلابی انتخاب نمایید .

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص در تهران

شرکت های سهامی خاص در تهران شرکت های بازرگانی به شمار میروند در صورتی که موضوع فعالیت آن ها هم غیر تجاری باشد در این مقاله نمونه ای از موضوعات شرکت سهامی خاص پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

آدرس اداره ثبت شرکت در تهران

متقاضیان ثبت شرکت در تهران جهت انجام ثبت شرکت خود باید به اداره ثبت شرکتها مراجعه نمایند .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی عام در تهران

در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی عام پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

اسامی سه سیلابی - نمونه اسامی سه سیلابی

همانطور که گفته شد نام شرکت اساسی ترین عامل برای ثبت یک شرکت است. شما میتوانید برای جلوگیری از یکسان بودن نام شرکت با شرکت های دیگر از کلمه سه سیلابی استفاده کنید.

ثبت موسسه حقوقی در تهران

در حوزه فعالیت موسسات حقوقی در تهران ، موضوعات تجاری نیز دیده نمی شود در این مقاله از شرایط ثبت موسسات حقوقی در تهران در مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید

ثبت شرکت آنلاین در تهران

در جهت ثبت شرکت در تهران الزامی است که از طریق اینترنت به صورت آنلاین در سامانه اداره ثبت شرکتها روند ثبت را انجام دهید .

انحلال شرکت سهامی در تهران

شرکتها بعد از ثبت در اداره ثبت شرکتها امکان دارند بر اساس مواردی مجبور به انحلال شود در این مقاله به این موضوع انحلال شرکتها پرداخته می شود.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟