لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

ثبت شرکت سهامی عام در تهران


در شروع به تعریفی از شرکت سهامی عام و شرایط ثبت آن – قوانین و مقررات ثبت شرکت می پردازیم : 

شرکت سهامی عام چیست؟

شرکت سهامی عام گونه ی خاص و ویژه شرکتهای بزرگ میباشد که به عموم مردم (عوام) اجازه فروش سهام داده میشود و عوام میتوانند در زمان اعلام پذیره نویسی به شعبات بانک اعلام شده رجوع کرده و ورقه تعهد سهم را امضا و مبلغ تعیین شده را به حساب شرکت پرداخت نمایند. بنابراین توضیحات مختصری در رابطه با این نوع شرکت ها با استفاده از مضمون لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان میشود.

برای انجام طرح های عظیم عمرانی صنعتی کشاورزی وجود شرکت های بزرگ الزامی میباشد.که در این شرکت ها سرمایه های کم به شکل سهام  عموم مردم واگذار میگردد موسسین یا کارگزاران با اداره شرکت سرمایه بدست امده را در جریان چرخه اقتصادی قرار میدهند،که تاثیر این عمل دو سود به همراه دارد.1بهره و سود حاصل از سرمایه گذاری یا اجرای فعالیت های بزرگ عمرانی به سهامدار تعلق میگیرد2و ترقی و توسعه و ابادانی را برای کشور به همراه دارد.

تهیه کردن بخشی از سرمایه شرکت تو.سط فروش سهام به مردم انجام می شود که اینگونه در شرکتهای سهامی عام امکان پذیر است و الزامی است که نام شرکت سهامی عام و عبارت سهامی عام در کلیه اوراق اصلی شرکت و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت دقیق و اضح قید شود . (مستفاد از ماده ٤ ل.ا.ق.ت)

سرمایه ای که برای تأسیس شرکت سهامی عام مورد نیاز است 5 میلیون ریال باید باشد وبنا به هر دلیلی سرمایه شرکت سهامی عام در هر زمان کمتر از مبلغ تعیین شده شود میبایست طی مدت یک سال از طریق ازدیاد سرمایه ،سرمایه شرکت به حد نصاب برسد ودر صورت عدم حصول شرکت سهامی عام باید به انواع شرکت های دیگر مصرح در قانون تجارت تعویض گردد در غیر این صورت هر سهامدارمیتواند خواستار منحل کردن  شرکت سهامی عام از دادگاه های صلاحیت دار شود.

ویژگی های شرکت سهامی عام چیست؟

 1. در شرکت های سهامی عام تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی و ضروری می باشد.
 2. در هنگام تاسیس و تشکیل شرکت سهامی عام 20در صد از سرمایه ی شرکت به وسیله ی موسسین ضمانت می گردد و حداقل 35 در صد به وسیله آن ها به حساب جاری شرکت در شرف تاسیس سپرده می گردد و باقی مانده آن از راه فروش سهام به عمومی تامین و فراهم می گردد.
 3. در هنگام تاسیس شرکت سهامی عام حداقل سرمایه5.000.000 پنج میلیون ریال است.
 4. در شرکت سهامی عام اظهارنامه ثبت شرکت توسط موسسین به امضا می رسد.
 5.  برای آن که شرکت سهامی عام سهام خود را بفروشد بایستی اعلامیه پذیره نویسی منتشر کند برخلاف این امر شرکت سهامی خاص این حق را ندارد.
 6. در شرکت سهامی عام انتشار اوراق قرضه امکان پذیر می باشد.
 7. امضای ورقه تعهد سهم در  شرکت سهامی عام مستلزم قبول اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی می باشد .
 8.  برای تشکیل شرکت سهامی عام حداقل تعداد اعضا 5 نفر می باشد.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام

تأسیس شرکت های سهامی عام ملزم به سپرده گذاری در بانک می باشد بدین صورت که 35 درصد از سرمایه اولیه را در بانک بنام شرکت سپرده قرار داده و 20 درصد دیگر را شخصا شرکا و یا سهامدارن بر عهده دارند . سپس اظهارنامه آن را تنظیم نموده و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که اعضا و شرکا ذیل آن را امضا نموده باشند به اداره ثبت شرکتها تسلیم نمایند .

در صورتی که بخشی از سرمایه ای که در تعهد مؤسسین است غیر نقدی باشد الزامی است که مدارک مالکیت آن در همان بانک که جهت مبلغ سرمایه حساب باز شده است واگذار شود و هم چنین در قبال این  مورد گواهی بانک دریافت شود . و این گواهی را باید ضمیمه مدارک ثبت شرکت جهت ارائه به اداره ثبت شرکتها شود .

بر اساس ماده 10 ( ل.ا.ق.ت) اداره ثبت شرکتها اظهارنامه ثبت شرکت سهامی عام را بررسی نموده و ضمایم مربوطه را با مستندات و مدارک مطابقت داد و سپس مجوز انتشار اعلامیه پذیره نویسی را باید موسس شرکت در روزنامه ها به صورت آگهی و در بانکی که متعهد سهام است برای دید عموم مردم قرار دهد .

در اعلامیه پذیره نویسی، جهت پذیره نویسی مدتی را محدود در نظر گرفته می شود که اشخاصی که تمایل به خرید سهام را دارند بتوانند اقدام لازم را انجام دهند و ورقه تعهد سهام را امضا کرده و مبلغی را که باید تقد پرداخت نمایند به بانک پرداخت کنند و در قبال آن رسیدی را دریافت نمایند .

ورقه تعهد سهم را باید در 2 سری تدوین کرده که الزامی است پذیره نویس ذیل آنرا امضا نمایند ویک نسخه از آن نزد بانک نگهداری شود و نسخه دیگر را تحویل سهامدار خواهند داد .

در صورتی که مدت زمانی که برای پذیره نویسی در نظر داشته باشند به پایان برسد و مؤسسین شرکت باید در مدت زمان یکماه رسیدگی های لازم را در مورد تعهد پذیره نویسان انجام دهند و سپس بعد از اینکه ٣٥% آن پرداخت شده باشد مجمع عمومی موسس را دعوت خواهند نمود.

مجمع عمومی موسس باید نسبت به پذیره نویسی و مشخص کردن صحت اطلاعات پذیره نویسی موارد را بررسی نموده و سپس وارد شورا شده و اساسنامه شرکت را بر اساس قوانین لازمه تصویب می کند سپس اساسنامه ای که در این مجمع به تصویب رسیده و همچنین صورتجلسه مجمع و اعلامیه پذیرش مدیران و بازرسان و صورتجلسه هیئت مدیره به همراه کلیه مدارم اصلی ثبت شرکت به اداره ثبت شرکتها ارائه داده می شود .

مدارک جهت ثبت شرکت سهامی عام در تهران

مرحله اول : (مرحله تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی )

 • طرح اعلامیه پذیره نویسی که باید کلیه مؤسسین آنرا امضا نمایند .
 • اظهارنامه ثبت شرکت را تکمیل نمایید .
 • طرح اساسنامه شرکت را تکمیل نمایید
 • ارائه دادن کلیه مدارک شناسایی مدیران و اعضا  
 • ارائه دادن اصل گواهی بانک مبنی برا پرداخت سرمایه ( بدین صورت که 35 درصد در نزد بانک سپرده شود )
 • ارائه مجوز فعالیت شرکت در صورتی که موضوع فعالیت شرکت ملزم به اخذ مجوز آن از مراجع ذی ربط باشد
 • ارائه مجوزی که جهت پذیره نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شده
 • تعیین نام شرکت که درجهت این موضوع باید 5 نام انتخاب نموده و در فرم مورد نظر درج نمایید . هم چنین مبالغ تعیین نام در پرداخت نمایید و فیش آن را ضمیمه مدارک شود .

مرحله دوم : (مرحله ایجاد و ثبت شرکتهای سهامی عام)

 • اساسنامه ای که مجمع عمومی موسس آن را تصویب کرده است _ ارائه ان در 2 نسخه
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسین – ارائه آن در 2 نسخه  ( تصویب اساسنامه ، تعیین اعضا هیئت مدیره ، انتخاب بازرسان و روزنامه های کثیر الانتشار )
 • صورتجلسه هیئت مدیره – ارائه آن در 2 نسخه
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت (در صورتیکه قسمتی از سرمایه موسسین بصورت غیر نقدی باشد، ارائه اصل گواهی کارشناس رسمی دادگستری الزامی است)
 • اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار (مجوز ثانویه)

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در تهران 

ثبت شرکت در تهران جهت رسمیت یافتن و معتبر بودن نیاز به ثبت آن در اداره ثبت شرکتها می باشد . 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت سهامی عام در تهران می توانید به مقاله مراحل ثبت شرکت مراجعه نمایید .
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران

شرکتهای سهامی خاص در تهران از جمله شرکتهای تجاری هستند که به منظور تجارت و کسب سود تشکیل می شوند تعداد سهامداران آن نباید کمتر از 3 نفر باشد و از آنجا که شرکت بازرگانی است موسسین موظف هستند تمامی سهام آن را تامین کنند

پروانه بهره برداری جهاد کشاورزی

بعد از طی شدن مراحل ثبت شرکت جواز تأسیس جهاد کشاوزری به دو صورت حقوقی یا حقیقی که هر کدام دارای شرایط خاصی هستند از جانب سازمان مربوطه ارائه می گردد

مزایای کارت بازرگانی

اشخاص که کارت بازرگانی دارند در واقع تاجر هستند و تاجران دارای کارت بازرگانی از یک سری منافعی برخوردار می باشند که دیگر افراد آن ها را ندارند .

پروانه بهره برداری وزارت صنایع

کلیه‌ی فعالیت‌های صنعتی سازمان‌ها نیازمند مجوزی است که به آن پروانه‌ی بهره برداری می‌گویند و تنها در صورتی امکان اخذ و صدور آن فراهم می‌باشد که جهت راه‌ اندازی تمامی قسمت‌های سازمانیانجام شده باشد

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکت بامسئولیت محدود به قصد فعالیت تجاری بین دو یا چند نففر شکل می گیرد و در آن سرمایه به سهام قسمت نمی شود و هر کدام از شرکا به میزان آوردهه خود در شرکت در برابر دیون و مطالبات اشخاص ثالث دارای مسئولیت می باشد.

ثبت شرکت خدماتی در تهران

د رکنار انواع شرکتهای تجاری و دانش بنیان شرکت هایی نیز هستند که جهت انجام امور خدماتی در تهران در راستای کمک کردن به دیگر شرکتها، سازمان ها و اشخاص افراد با تجربه در امر خدمات را به یاری می گیرند

ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران

شرکت ها انواع و اقسام متفاوتی دارند،که یکی از انها شرکت های عمرانی است.معنی واژه عمران ابادانی، گسترش رونق و توسعه میباشد.شرکتهای عمرانی سرپرست و مجری عملیات عمرانی در تهران میباشد.

تعیین موضوع فعالیت شرکت تولیدی

ثبت شرکت تولیدی همان طور که از نام آن ها مشخص است به فعالیت های تولیدی مشغول می باشند در موضوع فعالیت آنها درج کالاهای تولیدی الزامی می باشد

هزینه ثبت شرکت در تهران

رسمیت یافتن هر شرکت در تهران بدین صورت است که در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد بدین صورت در مقابل ثبت با کیفیت و درست باید هزینه هایی را پرداخت نمود

صفر تا صد ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها انجام می شود که در این مقاله از صفر تا صد آن توضیح داده شده است

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟