لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

مراحل ثبت شرکت


ابتدا به تعریفی از شرکت می پردازیم بدانید که ثبت شرکت برای فعالیت و شرکا چه فواید ی دارد .

هدف از تأسیس شرکت های تجاری انجام امور تجاری و بدست آوردن  منفعت می باشد بر این اساس 2 و یا چند نفر قرار دادی را در بین خود منعقد می کنند که می توانند در این قرار داد ها شرایط و ضوابطی را تعیین نمایند که بتوانند با در کنارهم قرار گرفتن توانمندیها و یا تجربیات و هم چنین قرار دادن سرمایه ، بتوانند به آن سود و توسعه کاری دست پیدا کنند . در این پیمان زیان های احتمالی که از به کارگیری سرمایه تقسیم می شود نیز شریک هستند .

شرکت جهت رسمیت و دست یابی به شخصیت حقوقی باید مطابق قوانین ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها ، ثبت شود در نتیجه با توجه به قوانین مصوبه تجارت ثبت شرکت الزامی می باشد .

بعد از اینکه تعریف ثبت شرکت پرداختیم ، مراحل ثبت شرکت می پردازیم :

اداره ثبت شرکتها برای متقاضیان ثبت شرکت سیستمی را راه اندازی کرده است که بوسیله اینترنت بتوانند ثبت خود را انجام دهند .

توسط این سیستم دیگر نیاز به مراجعه حضوری در آن اداره را ندارند و به صورت غیر حضوری می توانند کلیه امور ثبت اطلاعات را انجام دهند .

سامانه ثبت شرکتها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir 

کلیه شرکتهای تجاری که تصمیم به ثبت می نمایند باید مطابق با قوانین و مقررات تجارت مصوبه اقدام به ثبت نمایند و در خلاف مقررات نتیجه ثبت آنها منفی خواهد بود .

حداقل سن برای ثبت شرکت

زمانی که شرکا و اعضای تشکیل دهنده شرکت تصمیم به ثبت شرکت می نمایند باید شرایطی را جهت ثبت داشته باشند. یکی از شرایط انتخاب شریک می باشد که الزامی است سن آنها بالای 18 سال باشد .

در هر قراردادی که منعقد می شود صحت هر پیمان و یا قرار داد باید مشخص باشد . که عبارتند از : اهلیت ، قصد و رضا ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف

انجام دادن هر معامله ای نیاز به تجربه دارد تا بتوان آن را به قرار داد رساند . بدین صورت هر شریک باید اهلیت یعنی بالغ و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد .

تعداد شرکا

سهیم بودن و ایجاد مشارکت در یک شرکت با وجود دو و یا چند نفر صورت می گیرد که شریک نامیده می شود. در قانون تجارت ایران شرکتهای تک نفر ایجاد نمی شود .

در قالب های ثبتی شرکت سهامی خاص تعداد اعضا و یا شرکا باید 3 نفر بیشتر باشد . و در قالب ثبتی شرکت سهامی عام باید تعداد شریک 5 نفر باشد . هم چنین در برخی از شرکتهای سهامی تعداد شرکا به 100 نفر هم می رسد در نتیجه تعداد انتخاب شریک محدود نمی باشد .

موضوع فعالیت شرکت

همانطور که در بالا قید شد ثبت شرکت منوط به تنطیم اساسنامه شرکت می باشد که در آن کلیه موارد و مقررات شرکت ثبت گردیده است .موضوع فعالیت شرکت در واقع باید به صورتی باشد که قابلیت سوددهی را برای شرکت داشته باشد و هم چنین معین کننده هدف و هویت یک شرکت می باشد که در چه حیطه ای فعالیت می کند . بند 2 اساسنامه اختصاص به شرح موضوع اساسنامه دارد .

تعیین موضوع فعالیت شرکت باید قانونی باشد و خارج از موضوعات قانونی نمی توان شرکت را ثبت نمود و غیر قانونی می باشد .

در تعیین موضوع فعالیت شرکت باید بدانید جهت انجام فعالیت ملزم به اخذ مجوز از سوی ارگان مربوطه می باشید . در غیر اینصورت در برخی از موارد نیاز به اخذ مجوز نیست ومی توان به اداره فعالیت بدون مجوز پرداخت .

ولی جهت ثبت شرکت برای فعالیت های مجوز دار، ذکر نوع مجوز و ارگان مربوطه مهم می باشد .

سرمایه ثبت شرکت

سرمایه شرکت در بردارنده اعتبار و حسن انجام فعالیت شرکت می باشد .این سرمایه با توافق شرکا و انتقال آن به شرکت انجام می شود  . نوع سرمایه هم به نوع شرکت بستگی دارد و متفاوت می باشد. میزان سرمایه نقد و غیر نقد بودن آن در اساسنامه شرکت قید می شود . میزان دارایی شرکت در تراز نامه شرکت در زیر عنوان دارایی شرکت درج شده و هم در ذیل عنوان بدهی اولیه شرکت قید می شود.

در قالب ثبتی شرکت با مسئولیت محدود و موسسات غیر تجاری عموما سرمایه به صورت نقد و حداقل 1 میلیون ریال می باشد ولی در شرکت های سهامی خاص و سهامی عام و تعاونی ها سرمایه به صورت سهام می باشد ومشخص کردن این تعداد سهام محدودیتی ندارد . هم چنین در این نوع شرکتها می شود سرمایه اولیه شرکت را به هر تعداد سهم تقسیم بندی کرد .

در شرکتهای سهامی خاص مبلغ سرمایه توسط سهامداران تأمین می گردد . اما در شرکتهای سهامی عام توسط اوراق سهامی که به فروش می رسد تأمین می گردد .

محل فعالیت شرکت

جهت گسترش نوع فعالیت خود باید محلی را برای فعالیت انتخاب نمایند . تعیین آدرس شرکت و هم چنین مشخصات کلی آن کدپستی و تلفن و فکس در درج اطلاعات ثبتی الزامی می باشد ( البته در صورتی که نشانی شرکت مشخص نشد بود می توان آدرس منرل مدیرعامل را درج نمایید )

نام شرکت

اهمیت ترین و مهمترین بخش ثبت شرکت انتخاب نام شرکت می باشد . در انتخاب نام شرکت باید دقت و تفکر لازم را داشته باشید قوانین تعیین نام شرکت به صورت ذیل می باشد : هر نامی که برای شرکت انتخاب می نمایید باید فارسی باشد یعنی ریشه فارسی و معنا دار باشد و از 3 بخش سه سیلابه تشکیل شود . حتما با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد .

مراحل ثبت شرکت

همانطور که در بالا اشاره شد رسمیت و ماهیت یک شخص حقوقی ثبت آن در اداره ثبت شرکت و اخذ شماره ثبت می باشد . در ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها الزامی است مدارکی را ارائه دهید که این مدارک باید لزومأ برابر اصل باشد و در قسمت سامانه ای ثبت باید اسکن گردد سپس بعد از پایان ثبت آن مدارک به اداره ثبت شرکتها ارسال شود .

مدارک ثبت شرکت

  • ارائه مدارک شناسایی اشخاص شرکا و مدیران شرکت
  • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه شرکا و مدیران و ارائه آن
  • برای شرکتهای سهامی الزامی است که 35 درصد از سرمایه را در بانک تحت حساب بانکی بنام شرکت سپرده گذاری شود و گواهی آن همراه مدارک ارائه داده شود .
  • تنظیم اوراق اصلی شرکت

مشخص کردن نوع قالب ثبتی و سپس انتخاب نام شرکت و بعد از این مراحل تنظیم اوراق ثبتی شرکت .

اروراق اصلی شرکت با هم متفاوت می باشد قالب ثبتی شرکت با مسئولیت محدود : اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، صورتجلسه مجمع عمومی موسیین  می باشد .

اوراق اصلی شرکتهای سهامی خاص : اساسنامه ، اظهارنامه ، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین می باشد .

مابقی قالب های ثبتی شرکت باید اوراقی مانند دوقالب فوق داشته باشند . نکته ای که دراین اوراق باید رعایت شود حتما ذیل اوراق را شرکا امضا نموده باشند .

مراحل ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها

وارد سامانه شوید و اطلاعات و مشخصات مؤسس را درج نمایید . فرم اول ورود اطلاعات می باشد ( نام و نام خانوادگی ، شماره تلفن و... )

اطلاعات نوع شخص حقوقی و نام شرکت را درج نمایید

در اینجا می توانید 5 نام را به ترتیب اولویت درج نمایید که به انتخاب کارشناسان اداره یکی از نامها مورد تأیید قرار می گیرد .

موضوع فعالیت شرکت و نوع فعالیت شرکت باید درج شود و اطلاعات مجوزهای شرکت در صورت وجود درج شود . علاوه بر درج اطلاعات مجوز باید محدود و یا نامحدود بودن فعالیت شرکت نیز قید گردد .

فرم بعد درج  مشخصات پستی شامل، کد پستی و شماره تلفن، پست الکترونیک، شماره دورنگار، و نشانی تارنما در صورت نیاز وارد می گردد. هم چنین باید نشانی مرکز اصلی به عنوان مبدأ مرسولات  پستی معلوم گردد.

مرحله پنجم در ارتباط با سرمایه شخص حقوقی است.

قسمتی به عنوان درج سرمایه شخص حقوقی وجود دارد که درج نموده و علاوه بر آن سمت اشخاص و ارتباطی که بین آنها هست و شعب شرکت در صورت وجود درج گردد .

اطلاعات سال مالی روز و ماه و سال در سامانه وارد شود .

ارائه و تایپ متنهای تصویب شده اساسنامه و شرکتنامه در قسمت سامانه الزامی می باشد .

کلیه اطلاعات را در سامانه درج نمایید مرحله پایان مرحله ای است که بتوان مجدد اطلاعات درج شده در سامانه را مورد بازبینی قرار داده و در صورت ویرایش آن را انجام دهید در غیر اینصورت با انتخاب پذیرش نهایی دیگر قادر به تغییر اطلاعات نخواهید بود . سپس از سامانه کدرهگیری را اخذ نمایید و از ثبت پرینت گرفته و ذیل آن را شرکا و مدیران امضا نمایند .

سپس اطلاعات وارد شده به صورت اینترنتی وارد سیستم کارشناسان شده و کارشناسان حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازند .

در این زمان باید مدارک کپی برابر اصل شده و به همراه اظهارنامه ثبت شرکت امضا شده به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید .

بررسی و استعلاماتی که کارشناسان بر روی پرونده انجام می دهند و اعلام نتیجه آنها به متقاضی به صورت ابلاغیه می باشد در واقع نتیجه بررسی ها همیشه مثبت نمی باشد درج اطلاعات در سامانه و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها باید به دقت انجام شود در غیر اینصورت پرونده دارای نواقص می باشد که بر اساس ابلاغیه باید رفع نقص نمایید .

پس از بررسی مدارک توسط متصدی ثبت ، ۳حالت رخ می دهد :

1- رد شدن پرونده :

قابل رفع نبودن پرونده در صورتی است که مدارک نواقصی داشته باشد که نتوان آن را اصلاح کرد . در نتیجه این دیگر نمی توان این شرکت را ثبت نمایید .

۲- ناقص بودن پرونده :

ابلاغیه نقص در صورتی اعلام می شود که نواقصی مشاهده شود . اما باید توجه کرد که نواقص قابل اصلاح می باشد سدر نتیجه مطابق با نواقص باید اقدام به اصلاح آن نمایید .

۳- صدور آگهی :

با تأیید اطلاعات و مدارک ارائه شده متقاضی باید به اداره ثبت شرکتها مراجعه نماید و سپس با ارائه مدارک شناسایی به واحد مربوطه مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تأسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید .

احراز هویت متقاضی را با اطلاعات اظهارنامه انجام داده و از آن رسید دریافت نموده و مدارک و اظهارات را تحویل دهید .

مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در اساسنامه تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان ،اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ، نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.

در آخرین مرحله ثبت ، می بایست آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی به چاپ برسد .

زمان ثبت شرکت

در صورتی که شخص متقاضی خود اقدام به ثبت نماید مدت زمان شرکت طولانی تر می شود . اما در صورتی که با کارشناسان و مشاوران ثبت شرکت در این موضوع مشورت نماید .زمان ثبت شرکت 30 الی 45 روز کاری می باشد .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرایط ثبت شرکت در تهران

الزامی است که برای ثبت شرکت و منعقد کردن قرار داد ها کلیه شرایط ثبت شرکت عمومی رعایت شود ، قصد و رضا ، اهلیت بودن ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف .

مدارک ثبت شرکت در تهران

برای ثبت یک شرکت در تهران میبایست با توجه به مقررات ادارای ثبت شرکتها به ترتیب مدارک ثبت شرکتها را آماده کرده و مراحل ثبت را پشت سر گذاشت

صفر تا صد ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها انجام می شود که در این مقاله از صفر تا صد آن توضیح داده شده است

نحوه استفاده از کارت بازرگانی

دریافت کارت بازرگانی پس از طی مراحل قانونی امکان پذیر بوده و جهت واردات و صادرات محصول می توان از آن استفاده نمود

ثبت تغییرات شرکت سهامی عام در تهران

در شرکت های سهامی عام در تهران به منظور انجام هر گونه تغییراتی صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ضروری است.

ثبت شرکت دانش بنیان در تهران

شرکت های دانش بنیان در تهران اکثرا به طراحی و تولید کالا و خدمات در حیطه ی تکنولوژیِ می پردازند که منجر به اختراع و ابداعات نوین جهت تجاری سازی خواهد شد.

انواع شرکت های دانش بنیان

به شرکتی شرکت دانش بنیان می گویند که از راه و روش مراجع ذی صلاح ( که در حال حاضر کارگروه ارزیابی و تشخیص شایستگی شرکت های دانش بنیان می باشد ) علامت و پروانه دانش بنیانی را بدست آورده باشد شرکتهای دانش بنیان دارای انواعی می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر می پردازیم

ثبت موسسه در تهران

برای انجام اهداف غیر تجاری مانند فعالیتهای اموزشی ، علمی، ادبی ، هنری امور خیریه و سایر فعالیتها از این قبیل افراد اقدام به تشکیل موسسه در تهران می نمایند.

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکتی که جهت عملیات تجاری فی ما بین دو یا چند نفر در تهران تشکیل می شود و در آن سرمایه به سهام تبدیل نمیشود و شرکا فقط به میزان سرمایه خود در شرکت مسئولیت بر عهده دارند

ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران

شرکتهای سهامی خاص در تهران از جمله شرکتهای تجاری هستند که به منظور تجارت و کسب سود تشکیل می شوند تعداد سهامداران آن نباید کمتر از 3 نفر باشد و از آنجا که شرکت بازرگانی است موسسین موظف هستند تمامی سهام آن را تامین کنند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟