لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

کاهش سرمایه شرکت


سرمایه شرکت اولین موردی می باشد که در زمان تاسیس باید در نظر گرفت تا بتوان توسط آن شرکت را راه اندازی کرد. در حقیقت اعتبار اصلی شرکت سرمایه شرکت می باشد . اما بر اساس دلایلی ممکن است در زمان حیات سرمایه شرکت کاهش یابد که دراینجا به موراد آن اشاره می شود .

جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید

کاهش سرمایه شرکت 

به همان اندازه که امکان افزایش سرمایه شرکت وجود دارد، گاهی نیز با کاهش سرمایه در آن تغییر ایجاد می شود. به دو طریق می توان سرمایه شرکت را کاهش داد : 

کاهش اجباری سرمایه

هیئت مدیره زمانی مجبور به دعوت مجمع عمومی فوق العاده سهامداران می گردد تا درخصوص انحلال یا ابقای شرکت تصمیم گیری کنند که دست کم نیمی از سرمایه شرکت بواسطه ضررهای وارده از دست رفته باشد درصورت عدم موافقت مجمع مذکور با انحلال شرکت ، کاهش سرمایه شرکت تا مبلغ سرمایه موجود، در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده 6 این قانون ( تعهد لااقل 20% سرمایه توسط موسسان و تعهد تمام سرمایه و پرداخت حداقل 35% مبلغ تعهد شده ) صورت می پذیرد. ( ماده 141 ل. ا. ق. ت ) .

چنانچه هیات مدیره مطابق این ماده از مجمع عمومی فوق العاده دعوت بعمل نیاورد و یا مجمع دعوت شده ، طبق مقررات قانونی تشکیل نشود ، اشخاص ذینفع می توانند از دادگاه ذیصلاح تقاضای انحلال شرکت را نمایند. از طریق کاستن تعداد سهام یا کاهش مبلغ اسمی سهام، کاهش اجباری سرمایه انجام می شود. کاهش سرمایه در اثر ضررهای وارده به شرکت، اجباری است تا  از اشخاص ثالث و سهامداران حمایت شود تا سرمایه شرکت به سرمایه واقعی و حقیقی تبدیل شود و شرکت باسرمایه نادرست و واهی به کار خود ادامه ندهد. از طریق بررسی و آنالیز ترازنامه و محاسبه سود و زیان و عملکرد شرکت و پرسیدن نظر بازرس /بازرسان و در صورت لزوم جویا شدن نظر کارشناس رسمی می توان زیان یا زیان های وارده به سرمایه شرکت را مشخص کرد.

کاهش اختیاری سرمایه

گاهی سرمایه ای که برای شرکت فراهم شده بیشتر از مقدار مورد نیاز است و یا حوزه فعالیت شرکت بنا به دلایلی کاسته می شود ، پس احتیاجی نیست که از کل سرمایه شرکت استفاده شود. بنابراین قانون گذار به مجمع عمومی فوق العاده اجازه داده به منظور استفاده مطلوب از سرمایه شرکت و اجتناب از رکود سرمایه شرکت ، پس از استماع  پیشنهاد هیات مدیره ، نسبت به تقلیل سرمایه شرکت اقدام نماید. هیئت مدیره به منظور کاهش سرمایه هیات مدیره ، پیشنهاد خود را جهت اتخاذ تصمیم به مجمع عمومی فوق العاده ارائه می کند. مدت تسلیم این پیشنهاد به بازرس یا بازرسان ، دست کم 45 روز قبل از برگذاری مجمع مذکور می باشد. هیات مدیره گزارشی را به مجمع عمومی فوق العاده تحویل می دهد که حاوی علت لزوم کاهش سرمایه ، بهمراه گزارشی درباره امور شرکت از آغاز سال مالی در جریان و درصورت عدم تصمیم گیری درخصوص حساب های سال مالی گذشته ، شامل وضعیت شرکت از آغاز سال مالی گذشته می باشد.

بازرس یا بازرسان پس از استماع گزارش هیات مدیره موظف به بررسی گزارش توجیهی هیات مدیره می شوند - تبصره ماده 189 ل. ا. ق. ت : می توان از طریق کاهش بهای اسمی سهام ، سرمایه را به شکل اختیاری کاهش داد و لازم است این کاهش با نسبت مساوی و استرداد مبلغ تقلیل یافته هر سهم به صاحب آن سهم انجام شود. کاهش سرمایه تحت شرایط خاصی انجام می شود :

اولاَ مجمع عمومی فوق العاده این کاهش را تصویب کرده باشد .

ثانیاَ به تساوی حقوق سهامداران لطمه ای نزند .

ثالثاَ سرمایه به میزانی کمتر از حداقل مقرر برای هر یک از شرکت های سهامی عام یا خاص تعیین شده باشد. چنانچه رئیس یا اعضای هیات مدیره هر شرکت سهامی آگاهانه از مقررات  کاهش سرمایه تبعیت نکنند محکوم به جزای نقدی متغیر از بیست هزار ریال تا دویست هزار ریال خواهند شد :

  1.  تساوی حقوق سهامداران رعایت نشود ؛
  2.  چنانچه بازرسان شرکت پیشنهاد کاهش سرمایه را دست کم 45 روز قبل از برگذاری مجمع عمومی فوق العاده  دریافت نکرده باشد
  3.  در صورت عدم انتشار تصمیم مجمع عمومی مبنی بر تصویب کاهش سرمایه و نیز مهلت و شرایط آن در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های شرکت در آن چاپ می شود. ( ماده 264 ل. ا. ق. ت )

هیئت مدیره باید مبلغ کاهش یافته هر سهم را به منظور کاهش بهای اسمی سهام شرکت از طریق اطلاعیه ای به آگاهی تمامی سهامداران برساند. این اطلاعیه باید در روزنامه کثیرالانتشاری به چاپ برسد که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود و این اطلاعیه از طریق پست سفارشی برای صاحبان سهام بانام ارسال گردد . ( ماده 196 ل. ا. ق. ت ) . رعایت نکات مندرج در ماده 197 ل.ا.ق.ت در اطلاعیه مذکور ضرری است.

وکیل ثبت شرکتها دارای دپارتمانی است باتجربه و مجرب که می تواند امور ثبت شرکت و تغییرات آن را برای شما به آسانی به ثبت برساند . هم اکنون می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل از راهنمایی و مشاوره کارشناسان بهره مند گردید .

آگهی تصمیم مجمع عمومی فوق العاده در خصوص کاهش سرمایه و نحوه اعتراض اشخاص ذینفع به آن

هیات مدیره موظف به انتشار تصمیم مجمع در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری است که آگهی های شرکت در آنها درج می شود و این کار پس از تصویب کاهش سرمایه توسط مجمع عمومی و قبل از اجرایی ساختن کاهش اختیاری سرمایه حداکثر طی یک ماه انجام می شود. اشخاصی حق تسلیم اعتراض خود به دادگاه را در خصوص کاهش سرمایه دارند که دارای اوراق قرضه یا بستانکاری باشند که مدت اصلی طلب شان قبل از تاریخ انتشار آگهی مذکور در ماده 192 ل. ا. ق. ت باشد  تا دو ماه پس از آخرین تاریخ انتشار آگهی فرصت تسلیم اعتراض را دارند. و چنانچه دادگاه اعتراض کاهش سرمایه را وارد تشخیص داد، و شرکت وثیقه مورد نظر دادگاه جهت پرداخت طلب فرد معترض را تامین نکند، دادگاه حکمی مبنی بر پرداخت دین حال شده را صادر خواهد کرد.

هر شرکتی بعد از اینکه به ثبت رسید می تواند در مواردی اقدام به تغییرات در اساسنامه نماید . در واقع کاهش سرمایه از نوع تغییرات شرکت محسوب می شود می توانید جهت مطالعه بیشتر به مقاله ثبت آگهی تغییرات شرکت مراجعه نمایید .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت در تهران

پس از به پایان رسیدن مرحله های ثبت شرکت در تهران ، شرکت شما دربردارنده شخصیت حقوقی می شود و در این مرحله شما قادر می باشید نسبت به اعمال تغییرات شرکت خود در چارچوب اساسنامه مبادرت نمایید

تنظیم صورتجلسه در تهران

یکی ازمهم ترین وظایف مدیران به منظور برگزاری جلسات مختلف نوشتن صورتجلسات ودستور جلسه های گوناگون به صورت پیوسته می باشد .صورتجلسات نیز از جایگاه خاصی برخوردار می باشند در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

مراحل ثبت تغییرات شرکت در تهران

یک شرکت پس از ثبت، می تواند تغییراتی را در مواردی از اساسنامه و یا هر آنچه مربوط به شرکت است ایجاد کند در این صورت باید مراحلی را در اداره ثبت شرکتها جهت ثبت تغییرات سپری نماید به مطالعه مقاله بپردازید

تغییر موضوع فعالیت شرکت در تهران

مطابق قانون اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت در تهران مجوز تغییر موضوع شرکت در تهران و یا اضافه نمودن موضوعی خاص را به موضوع فعالیت قبلی شرکت خود دارند و یا حتی موضوع فعالیت شرکت در تهران به کلی تغییر پیدا می کند.

نقش مجمع عمومی فوق العاده در تغییرات شرکت سهامی

مجمع عمومی فوق العاده معمولا زمانی تشکیل می شود که موسسین و صاحبین سهام تصمیم می گیرند که در مورد بخصوصی تصمیماتی را اتخاذ نمایند

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکتی که جهت عملیات تجاری فی ما بین دو یا چند نفر در تهران تشکیل می شود و در آن سرمایه به سهام تبدیل نمیشود و شرکا فقط به میزان سرمایه خود در شرکت مسئولیت بر عهده دارند

مراحل انحلال شرکت در تهران

ممکن است انحلال شرکت های ثبت شده در تهران به دلیل های مختلفی رخ دهد و این موارد انحلال را قانون گذار در قانون تجارت پیش گویی نموده است در این مقاله می توانید اطلاعات کاملتری در مورد انحلال شرکت در تهران مطالعه نمایید .

ثبت تغییرات شرکت در تهران

بعد از به ثبت رساندن یک شرکت در تهران می توان در ایین نامه وتمامی شرایط و ضوابط ان شرکت دگرگونی هایی و تغییراتی که ملزم می باشد ایجاد کرد.

تغییر نام شرکت در تهران

زمانی که به درستی نتوانید نام شرکت را انتخاب نمایید ملزم به تغییری در آن می شوید دلایل متفاوتی دارد که تصمیم به تغییر نام بزنید که این مورد باید شرایط ویژه ای را در آن رعایت نمود

مدارک ثبت تغییرات شرکت در تهران

تا مدت زمانی که شرکت در تهران فعال می باشد و به فعالیت خود ادامه می دهد همواره و به طور دائم اوضاع و احوال حاکم بر آن در حال تغییر و تحول می باشددراین مقاله می توانید مطالبی در مورد مدارک ثبت تغییرات شرکت در تهران اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟