لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

تفاوت اساسنامه و شرکتنامه چیست؟


اسناسنامه نوعی از اسناد مهم شرکت محسوب می شود. تمامی قانون و قوانین و سرمایه شرکت ، اهداف و هم چنین نوع فعالیتی که حکم است انجام گردد ، تعداد اعضا و مدیران و هیئت مدیره شرکت و هم چنین انجام عمومی و بازرسان شرکت و مشخص نمودن مقام آن ها و در صورتی که لازم باشد معین کردن جانشینان مدیران در صورتی که فوت نمایند و یا ورشکسته شوند و یا برکنار شوند قید می گردد .

در حقیقت اساسنامه نوعی مدرک هویتی شرکت محسوب می شود همان گونه که شخص به منظور شناسایی و شناخته شدن به  مدرکی به عنوان شناسنامه نیاز دارد شرکت هم دربردارنده ی مدرکی به نام اساسنامه می باشد که سبب شناسایی وهم چنین تمامی امور و قوانین در آن ذکر شده است در حقیقت اساسنامه اعتبار و هویت اصلی شرکت محسوب می شود.

شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام از جمله شرکت هایی می باشند که دربردارنده اساسنامه هستند.

د رجها اطلاعات بیشتر در زمنیه مراحل ثبت شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

تنظیم اساسنامه شرکت

نکته های مهم تنظیم اساسنامه به شرح ذیل می باشد:

طبق ماده 8 لایحه اصلاحی مصوب شده در تهیه و تنظیم اساسنامه بایستی مواردی را ذکر نمود که این موارد به شرح ذیل می باشد:

نام شرکت بایستی ذکر گردد.

موضوع فعالیت شرکت بایستی به صورت صحیح و واضح قید گردد.

مدت شرکت در صورتی که به منظور مدت زمان مشخصی تشکیل شده است بایستی ذکر گردد.

در حقیقت آدرس اصلی شرکت بایستی مقر فعالیت شرکت همراه با آدرس دقیق شرکت کدپستی ، شماره تماس و ... قید شود .

مبلغ سرمایه اصلی شرکت و در صورتی که مبلغ نقدی یا غیرنقدی وجود دارد بایستی قید گردد.

تعداد سهام بى‌نام و با نام و مبلغ اسمى آن ها و در صورتی که قصد دارند سهامی دارای برتری و مزیت را به جود بیاورند

تعداد، خصوصیات و امتیازهای این چنین سهام ها بایستی قید گردد.  

مبلغ هایی که برای هر سهم مشخص می گردد بایستی روش و چگونگی طلب ها  و باقی مبلغ اسمی هر سهم و مدت زمانی  که بایستی دریافت شود ذکر گردد توجه داشته باشید که این مدت نبایستی از 5 سال  بیشتر باشد .

نحوه انتقال سهام با نام بایستی به چه صورتی می باشد؟

روش تبدیل شدن سهامی بانام به سهام بی نام و بالعکس بودن آن به شرح ذیل می باشد:

 1. در صورتی که امکان صادر شدن اوراق قرضه پیش بینی شده است بایستی شرایط و ترتیب آن ها قید گردد.
 2. شروط و ترتیب فزونی و تقلیل سرمایه شرکت ذکر گردد.
 3. زمان و توالی دعوت مجامع قید گردد.
 4. مقرراتی در رابطه با حداکثر اعضا به منظور تشکیل مجمع عمومی وتوالی اداره آن ها ذکر گردد.
 5. عده ی  مدیران و روش و چگونگی  انتخاب و مدت زمان مأموریت و چگونگی مشخص نمودن  جانشین براى مدیرانى که فوت می کنند و یا کناره  گیری مى‌کنند یا از سوی  قانون ورشکسته ، گوشه نشین  و یا ممنوع مى‌ شوند.
 6. معین  نمودن  وظایف و نهایت اختیارات مدیران درج شود.
 7. تعداد سهامی که به صورت تضمینى می باشد و  مدیران بایستی به صندوق شرکت پرداخت نمایند.
 8. درج نمودن این موضوع که  شرکت دربردارنده ی چه تعداد  بازرس خواهد بود و چگونگی انتخاب و مدت زمان مأموریت آن ها الزامی و ضروری می باشد.
 9. مبدا و انتها سال مالى شرکت و هنگام  تنظیم عملکرد و حساب ضرر و منفعت و ارائه  آن به بازرسان و مجمع عمومى سالانه بایستی قید گردد.
 10. این موضوع که شرکت  و به چه طریقی می تواند به صورت اختیاری منحل شود و ترتیب تصفیه ی امور آن بایستی ذکر شود.
 11. ذکر شیوه و روش تغییر اساسنامه از الزامات در این خصوص می باشد.

تفاوت اساسنامه و شرکت‌نامه

اساسنامه نوعی از اسناد هویتی شرکت های تجاری  به شمار می رود. کلیه مشخصه ها و ویژگی های  شرکت از نوع فعالیت و سرمایه و اعضا در اساسنامه شرکت درج می گردد هم چنین وظایف و اختیارات هیات  مدیره و... در حقیقت عملکردها و راه وروش  شرکت هم در آن بایستی قید گردد. این محتوا را  بایستی تمامی  اعضا رعایت کنند .

تمامی ها شرکت ها بایستی اساسنامه را در اختیار داشته باشند.

شرکتنامه برای کلیه ی شرکت ها الزامی نمی باشد در حقیقت شرکت نامه تنها به شرکت هایی از قبیل شرکت  با مسئولیت محدود ، تضامنی ، نسبی  تعلق دارد. شرکت هایی مانند شرکت سهامی و تعاونی به شرکت نامه نیازی ندارند. شرکت نامه نوعی سند است که به منظور تاسیس و راه اندازی شرکت های تجاری  بین دو و یا چند شریک تهیه و تدوین و تنظیم می گردد.

به منظور تمامی شرکت ها و موسسه ها شرکت نامه الزامی نیست.

در ماده 197 قانون تجارت  این چنین تصویب شده است  بعد از آن که شرکتی تاسیس شد بایستی در همان ماه های نخست شرکت نامه و پیوست های آن را به وزارت دادگستری ارسال نماید. این سند، سندی دارای اعتبار  مى‌باشد زیرا به طور حقیقی آن چه که در آن قید شده است بخشی از اساسنامه ی شرکت می باشد که به وسیله ی قوه قضاییه چاپ و منتشر شده است و در اختیار  اداره ی  ثبت اسناد و املاک کشور و اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتى می باشد و به‌وسیله مؤسسین تهیه و تدوین می شود و به طور معمول  چکیده ای  از اساسنامه، بایستی مواردی به شرح ذیل قید گردد:

 1. نام شرکت قید گردد.
 2.  موضوع شرکت قید گردد.
 3.  سرمایه شرکت اعم از نقدى و غیرنقدی قید گردد.
 4.  مقدار سهم‌الشرکه هرکدام یک از شرکاء قید گردد.
 5. . تاریخ تاسیس شرکت و در صورتی که شرکت به منظور مشخصی تاسیس شده باشد بایستی مدت آن قید گردد.
 6. اسامى شرکاء یا مؤسسین شرکت با ذکر مشخصات کامل هر  کدام یک همراه با اقامتگاه آن ها  قید گردد.
 7.  اسامى مدیران شرکت و اختیارات آن ها و مشخصات اشخاصی  که  در شرکت حق امضاء دارند قید گردد.
 8.  مشخصات بازرس یا بازرسان شرکت قید گردد .
 9. تاریخ و چگونگی  رسیدگى به حساب‌ها و چگونگى تقسیم سود و زیان شرکت قید گردد.
 10.  انحلال شرکت قید گردد.
 11.  ذکر دیگر نکاتى که امکان دارد لازم باشد قید گردد.
 12. در انتها شرکت نامه بایستی به امضا موسسین برسد و در دفتر ثبت شرکت ها ثبت گردد.

در انتهای این مقاله خاطر نشان می شویم که شما متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر نوع سوال و یا مسئله ای می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در وکیل ثبت شرکتها تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان و مشاوران ما با اطلاعات جامعی که طی سال ها خدمت به شما کسب نموده اند شما را در این امر مهم یاری نمایند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مزایای ثبت شرکت در تهران

زمانی که موسسین شرکت خود را در تهران به ثبت می رسانند می توانند از مزایای آن بهره مند شوند در این مقاله به توضیحات بیشتر در این مورد پرداخته می شود

تفاوت اساسنامه و شرکتنامه چیست؟

اساسنامه نوعی از اسناد هویتی شرکت های تجاری به شمار می رود اما شرکتنامه برای کلیه ی شرکت ها الزامی نمی باشد در این مقاله به تفاوت اساسنامه و شرکتنامه پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید .

ثبت شرکت چه مزیت هایی دارد ؟

در عصر حاضر و توسعه یافتن اجتماع ، با وجود فعالیت های زیاد اشخاص این توانایی را ندارند تا برخی از کارها را خودشان انجام بدهند و یا در آن حوزه تجربه کافی ندارند تاسیس شرکت ها به این اشخاص این فرصت را می دهد تا برخی از این کارها را از طریق آن شرکت ها انجام بدهند.

نمونه اسم شرکت

زمانی که در صدد تاسیس شرکت هستید باید بدانید که برای آن باید اسم و نشانی را انتخاب نمایید که توسط آن بتوان شرکت را شناسایی کرد در این مقاله به نمونه های اسم شرکت پرداخته می شود

انتخاب نام شرکت ساختمانی در تهران

در مواردی که ثبت شرکت ساختمانی در تهران انجام می دهید از جمله مهمترین و سخت ترین فاکتوری که باید به آن توجه نمایید نام شرکت می باشد که باید در انتخاب نام شرکت دقت بسیار نمایید

اسم سه سیلابی برای شرکت در تهران

قبل از آن که شرکتی را در تهران ثبت کنید و فعالیت تجاری را آغاز نماید، نخست بایستی برای شرکت و فعالیت تجاری خود یک نام مناسب سه سیلابی انتخاب نمایید .

ثبت شرکت پیمانکاری ساختمانی در تهران

شرکت ساختمانی در تهران برای این ثبت می شود که طرح های ساخت ساختمان ها، بناها و اسکلت ساختمانی و فعالیت های دیگری از جمله عملیات هایی که با موضوع ساختمان و بازرسی و اجرایی کردن آن ها، مرتبط می باشد به بهترین شکل ممکن انجام شود.

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص در تهران

شرکت های سهامی خاص در تهران شرکت های بازرگانی به شمار میروند در صورتی که موضوع فعالیت آن ها هم غیر تجاری باشد در این مقاله نمونه ای از موضوعات شرکت سهامی خاص پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

موسسه تجاری چیست ؟

شرکت تجارتی، در واقع قراردادی بین دو یا چند نفراست که به موجب آن توافق می کنند با به اشتراک گذاشتن بخشی از سرمایه خود و تامین سرمایه ای مستقل، شرکتی را جهت اجرای هدف معینی تاسیس کنند و در سود و زیان های حاصله از کاربرد آن سرمایه شریک باشند

اساسنامه شرکت

مهم ترین ستون شرکت سهامی اساسنامه می باشد.تمامی شرکت های سهامی عام یا شرکت سهامی خاص بایستی دربردارنده ی اساسنامه باشند در این مقاله در مورد تنظیم نمودن اساسنامه و هم چنین تصویب آن اطلاعات لازم رادریافت نمایید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟