لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در تهران
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ثبت شرکت سهامی عام در تهران ثبت شرکت تضامنی در تهران ثبت شرکت تعاونی در تهران ثبت شرکت دانش بنیان در تهران
ثبت شرکتهای تخصصی در تهران
ثبت شرکت بازرگانی در تهران ثبت شرکت عمرانی - ساختمانی در تهران ثبت شرکت گردشگری در تهران ثبت شرکت معماری در تهران ثبت شرکت خدمانی در تهران ثبت شرکت تولیدی صنعتی در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران
ثبت تغییرات شرکت در تهران ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در تهران ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در تهران تغییر آدرس شرکت در تهران تغییر نام شرکت در تهران ورود و خروج شریک در تهران نقل و انتقال سهام شرکت در تهران
تماس با ما

مجمع عمومی موسس چیست ؟


مجمع عمومی گردهمایی شرکای شرکت و مجموع افرادی می باشد که شخصیت شرکت را ایجاد نموده اند و شخصیت حقوقی شرکت وابسته به وجود آن ها می باشد. مجمع عمومی بالاترین قدرت و تصمیم گیری شرکت و تعیین کننده مقررات آن می باشد.

مجمع عمومی موسس چیست؟

مجمع عمومی شرکت به چهار قسمت تقسیم می‌شود:

  1. مجمع عمومی مؤسس.
  2. مجمع عمومی عادی.
  3. مجمع عمومی فوق العاده.
  4. مجمع عمومی خاص.

مجمع عمومی مؤسس

این مجمع قبل از تشکیل و ثبت شرکت سهامی عام و در کلیه مدت فعالیت شرکت تنها یک بار و آن هم با حضور تمام مؤسسین و پذیره نویسان تشکیل خواهد گردید.

حضور عده‌ای که حداقل نصف سرمایه شرکت را ضمانت نموده‌اند ضروری و الزامی می باشد.

چنانچه در این مجمع عده کافی (دارندگان بیش از نصف سرمایه) حاضر نشوند، مؤسسین مجمع دیگری دعوت می‌نمایند. در مجمع دوم حضور یک ثلث دارندگان سرمایه شرکت ضروری و الزامی  است. چنانچه باز هم عده کافی به منظور شرکت در مجمع مؤسسین حاضر نشوند در نوبت سوم آخرین مجمع عمومی دعوت می‌ گردد.

ماده ۷۵ اصلاحی قانون در این باب چنین مقرر داشته :

در صورتی که در اولین دعوت اکثریت مذکور حاصل نگردید مجمع های عمومی جدید تنها تا دو نوبت به وسیله مؤسسین دعوت می‌شوند مشروط بر این که حداقل بیست روز قبل از تشکیل مجمع، آگهی دعوت آن با ذکر دستور جلسه قبلی و نتیجه آن، در روزنامه کثیرالانتشاری که در اعلامیه پذیره نویسی معین شده است چاپ و منتشر گردد. مجمع عمومی جدید هنگامی  قانونی می باشد که مالکان حداقل یک سوم سرمایه شرکت در آن حاضر باشند.

در هر  کدام یک از دو مجمع بالا کلیه تصمییم ها بایستی با اکثریت دو سوم آراء حاضرین گفته شود. در صورتی که در مجمع سوم اکثریت لازم حاصل نشد، مؤسسین عدم تشکیل شرکت را اعلام می‌دارند.

نکته: در شرکت سهامی خاص تشکیل و راه اندازی مجمع مؤسسین الزامی و ضروری نیست.

مجمع عمومی عادی

در تمام شرکت ها باید تصمیم‌های کلی که به وسیله مدیران اخذ شده و همچنین خط مشی سالیانه به اطلاع و تصویب شرکاء برسد. دارندگان سهام نیز مایل هستند از امور کلی شرکت اطلاع داشته باشند. مجمع عمومی تنها وسیله‌ای است که دارندگان سهم می‌توانند نظریه خود را اعمال نمایند. بنابراین قاعده، قانون مقرر می‌دارد :

مجمع عمومی شرکت بایستی سالی یک مرتبه تشکیل گردد.

در این مورد دو وظیفه برای شرکت معین شده است :

مطابق ماده ۸۹ قانون تجارت مجمع عمومی بایستی در هر سال یک مرتبه تشکیل گردد. تشکیل این مجمع هر سال در چند نوبت هم امکان‌پذیر و ممکن می باشد اما نمی‌توان هر چند سال یک مرتبه آن را برپا نمود بلکه همه ساله حتماً بایستی تشکیل گردد.

زمان تشکیل مجمع سالیانه بایستی در اساسنامه شرکت معین شود. علت آن متوجه شدن سهامداران است که چه موقعی تشکیل می‌ گردد تا خود را برای آن حاضر کنند.

برحی از شرکت ها در اساسنامه خود روز تشکیل مجمع سالیانه را مشخص می‌نمایند. به عنوان مثال روز 10بهمن هر سال را انتخاب می نمایند و قید می‌نمایند که اگر روز مزبور مصادف با تعطیل عمومی شد این مجمع روز بعد تشکیل خواهد شد. بعضی دیگر از شرکت ها آن را به روزهایی  محدود می‌نمایند.به عنوان مثال  در اساسنامه قید می‌ گردد که: مجمع سالیانه در ۱۵ روز اول اردیبهشت به دعوت هیئت مدیره تشکیل می‌شود.

مجمع عمومی فوق العاده

مطابق ماده ۸۳ اصلاحی قانون تجارت در صورتی که مورد فوق العاده‌ای به منظور شرکت پیش آید که استحضار و تصمیم صاحبان سهام لازم باشد و در حقیقت امری خارج از جریان عادی رخ دهد به عنوان مثال شرکت بخواهد مدت خود را تمدید نماید و یا سرمایه را زیاد کند و یا تصمیم به انحلال خود بگیرد و یا اجازه صدور اوراق قرضه بدهد، مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌گردد.

با عنایت به تصمیم شرکت ها می توان به تمایز میان مجمع عمومی عادی و یا مجمع عمومی فوق العاده پی برد.زیرا مجمع عمومی عادی به اموری که هر شرکت به صورت متداول انجام می دهد رسیدگی می نماید اما مجمع عمومی فوق العاده در اموری که به صورت متداول پیش نمی آید و با توجه به درخواست کنندگان و به شکل فوق العاده پیش آمده است تصمیم گیری می نماید.

به دلیل اختیارات فوق العاده مجمع به این مجمع فوق العاده گفته می شود.

به سبب ماده ۸۴ اصلاحی قانون تجارت در مجمع عمومی فوق العاده بایستی دارندگان بیشتر از نصف سهام که حق رای دارند حاضر باشند و با توجه به ماده ۸۵ تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده در هر حال با اکثریت دو ثلث آراء عده حاضرین معتبر خواهد بود و در صورتی که  در نخستین دعوت حد نصاب ذکر شده  حاصل نگردد مجمع به منظوربار دوم دعوت و با حضور بیشتر  از یک سوم دارندگان سهامی که حق رای دارند رسمیت یافته تصمیم گیری خواهد نمود، مشروط بر این که در دعوت دوم نتیجه جلسه اول درج گردد.

مجمع عمومی خاص

در هر زمانی که مجمع عمومی بخواهد در حقوق نوع مخصوصی از سهام را تغییر بدهد تصمیم مجمع به صورت قطعی نخواهد بود مگر آن که بعد از آن دارندگان این گونه سهام در جلسه خاصی آن تصمیم را تصویب نمایند.به منظور این که تصمیم جلسه خاص ذکر شده دارای اعتبار باشد بایستی دارندگان حداقل این گونه سهام در جلسه حاضر باشند و در صورتی که در این دعوت این حد اندازه حاصل نگردد در دعوت دوم حضور دارندگان حداقل یک سوم این گونه سهام کافی خواهد بود. تصمیم ها همیشه به اکثریت دو سوم آرا دارای اعتبار خواهد بود.

در جهت اینکه نیاز به مشاوره و راهنمایی لازم در مورد ثبت شرکت دارید می توانید با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکتها در ارتباط باشید فقط با یک تماس تلفنی.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت شرکت آنلاین در تهران

در جهت ثبت شرکت در تهران الزامی است که از طریق اینترنت به صورت آنلاین در سامانه اداره ثبت شرکتها روند ثبت را انجام دهید .

وظایف مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در این مقاله در خصوص وظایف مجمع عمومی فوق العاده مطالبی ارائه شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

نمونه اسم شرکت

زمانی که در صدد تاسیس شرکت هستید باید بدانید که برای آن باید اسم و نشانی را انتخاب نمایید که توسط آن بتوان شرکت را شناسایی کرد در این مقاله به نمونه های اسم شرکت پرداخته می شود

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در شرکت مسائل دیگری پیش میاید که نه به تاسیس شرکت مربوط است و نه به امور جاری مربوط می شود بلکه اموری فوق العاده و مهم و اتفاقی است.در این صورت مجمع عمومی فوق العاده شرکت بایستی تشکیل شود و نسبت به آن ها تصمیم گیری نماید.برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

وظایف مجمع عمومی عادی چیست؟

وظایف مجمع عمومی عادی عام می باشد و هر آنچه که جزء وظایف مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد جزء وظایف مجمع عمومی عادی می باشد.در این مقاله به وظایف مجمع عمومی عادی پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

اسامی سه سیلابی - نمونه اسامی سه سیلابی

همانطور که گفته شد نام شرکت اساسی ترین عامل برای ثبت یک شرکت است. شما میتوانید برای جلوگیری از یکسان بودن نام شرکت با شرکت های دیگر از کلمه سه سیلابی استفاده کنید.

تفاوت اساسنامه و شرکتنامه چیست؟

اساسنامه نوعی از اسناد هویتی شرکت های تجاری به شمار می رود اما شرکتنامه برای کلیه ی شرکت ها الزامی نمی باشد در این مقاله به تفاوت اساسنامه و شرکتنامه پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید .

انحلال شرکت سهامی در تهران

شرکتها بعد از ثبت در اداره ثبت شرکتها امکان دارند بر اساس مواردی مجبور به انحلال شود در این مقاله به این موضوع انحلال شرکتها پرداخته می شود.

اساسنامه شرکت

مهم ترین ستون شرکت سهامی اساسنامه می باشد.تمامی شرکت های سهامی عام یا شرکت سهامی خاص بایستی دربردارنده ی اساسنامه باشند در این مقاله در مورد تنظیم نمودن اساسنامه و هم چنین تصویب آن اطلاعات لازم رادریافت نمایید.

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص در تهران

شرکت های سهامی خاص در تهران شرکت های بازرگانی به شمار میروند در صورتی که موضوع فعالیت آن ها هم غیر تجاری باشد در این مقاله نمونه ای از موضوعات شرکت سهامی خاص پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟